Bezpieczeństwo dzieci, a umeblowanie. Kilka słów o meblach w żłobkach i przedszkolach

Bezpieczeństwo dzieci, a umeblowanie. Kilka słów o meblach w żłobkach i przedszkolach

Wszystkie elementy wyposażenia żłobków i przedszkoli powinny zapewniać maksimum bezpieczeństwa dzieciom. Dotyczy to również mebli, które często wykorzystywane są przez najmłodszych użytkowników do kreatywnych zabaw.

Wyposażenie placówki oświatowej w świetle prawa

Dobór odpowiednich elementów wyposażenia placówek oświatowych w znacznej mierze podyktowany jest przepisami prawnymi, które obowiązują w naszym kraju. Najważniejsze kwestie z tego zakresu znajdują się przede wszystkim w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dn. 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach. Z rozporządzenia wynika, że dyrektorzy odpowiadają za bezpieczne i higieniczne warunki panujące w placówce. W kontekście mebli w żłobkach i przedszkolach bardzo ważny jest zapis, że sprzęty, z których korzystają osoby pozostające pod opieką szkoły lub placówki dostosowuje się do wymagań ergonomii (§9, ust. 2). Rozporządzenie nakłada na szkoły i placówki obowiązek nabywania wyposażenia, które posiada odpowiednie atesty i certyfikaty (§9, ust.3).

Meble z atestami i certyfikatami

Z przepisów prawa jasno wynika, że podczas zakupu mebli do żłobków czy przedszkoli powinniśmy w pierwszej kolejności zwracać uwagę na atesty i certyfikaty, które stanowią najważniejsze potwierdzenie, że dany produkt został wykonany zgodnie z obowiązującymi normami i zapewnia odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Atesty informują nas między innymi, że elementy wyposażenia, jak np. krzesła czy stoliki, są dostosowane do potrzeb dzieci w określonym wieku. Uwzględniają też kwestie higieny. Z kolei certyfikaty bezpieczeństwa dają nam gwarancję, że dany mebel spełnia wymogi jakości, ergonomii i nie zagraża zdrowiu użytkowników.

Dla kupujących jest to najłatwiejszy sposób na to, aby mieć pewność, że wybrany produkt jest przystosowany do potrzeb najmłodszych użytkowników, którym nic złego się nie stanie, gdy będą z nich korzystać. A z doświadczenia wiemy, że dzieciaki potrafią bardzo kreatywnie wykorzystywać różnorodne sprzęty podczas swoich zabaw.

Meble PanQube do żłobków i przedszkoli

PanQube to modułowe meble przeznaczone do przedszkoli i żłobków, a także innych placówek czy obiektów, z których korzystają dzieci. Są to fotele, pufy i materace, które można wykorzystać zarówno wewnątrz, jak i na świeżym powietrzu. Zapewniają kreatywną, a przede wszystkim bezpieczną zabawę.

Wykonane zostały z wysokiej jakości materiałów i tkanin, których bezpieczeństwo potwierdzone jest atestami i certyfikatami. Łączą w sobie wygodę, możliwości wszechstronnego zastosowania i atrakcyjną cenę z gwarancją bezpieczeństwa i zdrowia najmłodszych użytkowników.